Nosní mandle
Nosní mandle (odborně adenoidní vegetace) je lymfatický výrůstek či výchlipka, která je uložena v klenbě nosohltanu. Jiné názvy s nimiž se lze setkat jsou nosohltanová či třetí mandle. Nosní mandle hraje svou největší roli v dětském věku, kdy nabývá největší velikosti. Plní zde funkci jakéhosi obranáře, který má chránit dýchací systém před vniknutím virů a jiných infekcí. V některých případech, kdy je útok infekčních chorob příliš častý, může nosní mandle trvale zbytnět a ojediněle se stát sama zdrojem infekce. Pak je nutno nastalou situaci nějakým způsobem řešit, většinou se provede chirurgické odstranění zvětšené nosní mandle.
Jaký je pozitivní význam nosní mandle?
Lymfatické uzliny, tedy i mandle mají za úkol filtrovat škodliviny a mikroskopické vetřelce v těle. Uzliny jsou rozsety po celém těle. Nosní mandle spolu s krčními, jazykovými a jinými drobnými uzlinami patří do hltanového lymfatického okruhu. Jsou to tzv. strážci dýchacích cest.
Dýchání je nejzákladnější potřebou člověka a proto musí být chráněno.
Při dýchání se ústy i nosem do organismu dostává spousta nežádoucích organismů, virů a bakterií. Pokud by uvnitř nebyly zachytávány lymfatickými uzlinami (mandlemi), měly by volný průchod k průduškám a plicím, což by mohlo mít neblahý dopad na zdraví daného jedince.