Jak probíhá diagnostika a léčba nosní mandle?
Pokud se potvrdí podezření na zvětšenou nosní mandli, odešle praktický nebo dětský lékař pacienta k odbornému vyšetření do specializované ORL (ušní, nosní, krční) ambulance. Tam je dotyčný pomocí speciálních nástrojů důkladně vyšetřen. Odborný lékař zhodnotí nakolik je mandle zbytnělá a doporučí další postup léčby. Stupně zvětšení jsou tři.
- stupeň znamená, že mandle je v normálu, maximálně vlivem akutního infektu mírně zvětšená. Tento stav je krátkodobý a ojedinělý, po odeznění nemoci se mandle vrací do původní velikosti.
- stupeň značí mírné až střední zvětšení mandle, která má stále ještě schopnost za normálních okolností (kdy je dotyčný zdráv), vrátit se do původní velikosti.
- stupeň potvrzuje značně zbytnělou nosní mandli, která zaplňuje velkou část nosohltanové klenby a tudíž je pro jedince zdravotní překážkou.
V případě III. Stupně se automaticky doporučuje radikální (chirurgické) řešení, což představuje odstranění nosní mandle. Někteří odborní (ORL) lékaři jsou pro toto řešení i při menším zvětšení mandle, je třeba celou záležitost dobře zvážit, v tom nejlépe poradí praktický či dětský lékař, dle lékařské zprávy z ORL. Pokud však selhaly i jiné alternativy léčby, např. posilování imunity, homeopatie a jiné, je adenotomie (odstranění mandle) nejlepší volbou.