Úvod Jak probíhá diagnostika a léčba nosní mandle?

Jak probíhá diagnostika a léčba nosní mandle?

Pokud se potvrdí podezření na zvětšenou nosní mandli, odešle praktický nebo dětský lékař pacienta k odbornému vyšetření do specializované ORL (ušní, nosní, krční) ambulance. Tam je dotyčný pomocí speciálních nástrojů důkladně vyšetřen. Odborný lékař zhodnotí nakolik je mandle zbytnělá a doporučí další postup léčby. Stupně zvětšení jsou tři.

  1. stupeň znamená, že mandle je v normálu, maximálně vlivem akutního infektu mírně zvětšená. Tento stav je krátkodobý a ojedinělý, po odeznění nemoci se mandle vrací do původní velikosti.
  2. stupeň značí mírné až střední zvětšení mandle, která má stále ještě schopnost za normálních okolností (kdy je dotyčný zdráv), vrátit se do původní velikosti.
  3. stupeň potvrzuje značně zbytnělou nosní mandli, která zaplňuje velkou část nosohltanové klenby a tudíž je pro jedince zdravotní překážkou.

V případě III. Stupně se automaticky doporučuje radikální (chirurgické) řešení, což představuje odstranění nosní mandle. Někteří odborní (ORL) lékaři jsou pro toto řešení i při menším zvětšení mandle, je třeba celou záležitost dobře zvážit, v tom nejlépe poradí praktický či dětský lékař, dle lékařské zprávy z ORL. Pokud však selhaly i jiné alternativy léčby, např. posilování imunity, homeopatie a jiné, je adenotomie (odstranění mandle) nejlepší volbou.


Diskuse (13 komentářů)

Tereza, (10. 09. 2012 10:54) Reagovat
Bylo nám doporučené trhání mandlí u malýho, ale vím, že když měli trhat mandle synovi kamarádky, tak k tomu přistupovali až po delší době, kdy se pořád objevovaly zdravotního problémy. Bojím se, jestli doktorka nejedná příliš unáhleně. Ráda bych názor jiného doktora, ale bojím se, abych tím svou doktoru nepopudila.
Ivana, (13. 03. 2013 11:11) Reagovat
Toho se nebojte, na to máte názor. Navíc jde o zdraví vašeho dítěte, takže nějaké obavy, aby člověk nepopudil doktora, musí jít stranou.
Luďka, (08. 04. 2013 13:00) Reagovat
Dnes si lidé musí platit doktory, některé zákroky a stále více věcí z oblasti zdravotnictví, tak proč by si nemohl na druhou stranu i sám rozhodnout, kdo ho bude (případně jeho dítě) léčit.
Markéta, (11. 06. 2013 08:52) Reagovat
Nám se v rodině také osvědčilo konzultace s dalšími doktory. samozřejmě člověk nekonzultuje každou banalitu, ale jde-li o něco vážnějšího, je to na místě.
Bára, (02. 07. 2013 13:09) Reagovat
Syn má teď krátce za sebou odstraňování nosních mandlí, tak už snad bude mít klid. Bála jsem se za něj, ale všechno proběhlo naštěstí v pořádku a už je fit. Všem, které to také čeká, přeji, aby to u nich proběhlo rovněž hladce.
Jiří, (17. 07. 2013 05:04) Reagovat
Také nás to zřejmě nemine. Můžu se zeptat, jak jste potom byla dlouho s dítětem na neschopence? Děkuji.
patrik, (19. 12. 2013 22:11) Reagovat
Dobry den mužu se zeptat jestli boly trhani mandle a jak to uspěj a čim nebo jak
Erika, (05. 03. 2014 13:26) Reagovat
Také se obávám, že to bude bolet, ale asi až když to přijde k sobě. Nevíte někdo, jak dlouho to bolí a jak dlouho s tím musí být člověk doma? Je to teď takovej můj strašák a ne a ne s tím hnout.
Lucie, (04. 08. 2014 12:12) Reagovat
Můj syn (4 roky) teď taky hodně huhňá a celkově mám pocit, že v tom musí být zbytnělá nosní mandle, ale doktorka mi řekla, že to tak vážné, aby se musela odstranit, není. Tak nevím.
Zdeňka, (01. 09. 2014 14:10) Reagovat
A potvrdila vám, že ta huhňavost souvisí s mandlemi. Můj syn také více huhňal jedno období (nevím, jestli mu tenkrát bylo tři, čtyři nebo pět), ale časem ho to samo přešlo.
Ingrid, (04. 06. 2015 12:45) Reagovat
Tak lékař/ka pozná, když ji řeknete ,že dítě huhňá, jestli to je zduřelými mandlemi, nebo jestli není žádný organický problém. Pak je třeba to řešit s pomocí logopeda.
Pavla, (09. 10. 2015 11:25) Reagovat
Od kolika let by dítě mělo chodit k logopedovi, respektive, kdy se pozná, že má nějaký problém s mluvením. vím, že vývoj řeči je individuální a každé dítě se rozmluví jindy, takže bych nechtěla předčasně se synem někam docházet, ale zase samozřejmě nechci nic podcenit.
Majka, (29. 10. 2015 13:41) Reagovat
Poraďte se s dětskou lékařkou. V některých případech se doporučuje začít už před třetím rokem života dítěte. Je to především u dětí s nějakou vadou. Jinak se většinou chodí k logopedovi až po třetím roce.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Nosní mandle.cz
Kontakty